Лихвите падат, но опасенията за икономиката на САЩ остават заради дълга

Павел Бандилов, изпълнителен директор на „БПД Индустриален фонд за недвижими имоти“ АДСИЦ, в „Светът е бизнес“, 19.09.2024г

Намаляването на лихвите от страна на Федералния резерв беше събитие, което пазарът очакваше. Въпросът е дали намалението трябваше да е 0,5% или 0,25%. Макар че инфлацията пада, тя все още не е на желаните нива от 2%. Надявам се това да не е политически мотивирано. Дългът продължава да расте и е достигнал 35 трилиона. Ръстът за година е 400 милиарда. Това каза Павел Бандилов, изпълнителен директор на „БПД Индустриален фонд за недвижими имоти“ АДСИЦ, в предаването „Светът е бизнес“ на Bloomberg TV Bulgaria с водещ Ивайло Лаков.

Доналд Тръмп и Камала Харис продължават да заобикалят една много важна тема – дълговете на американската икономика. Това е един от големите проблеми в САЩ, който се замита под килима. Дългът вече е над 35 трилиона. Притеснително е, че за година се е увеличил с 400 милиарда долара. Никой обаче не предлага решение.  Големите инвеститори с право са притеснени от бъдеща евентуална рецесия.

Една от индикациите за евентуален проблем е поведението на Уорън Бъфет, който трупа кешови запаси. „Пред инвеститорите седи въпросът дали тези 0,5% не изразяват загриженост за състоянието на американската икономика. Всичко зависи от това дали дългът ще продължи да се увеличава и с какви темпове“, коментира гостът.

Обслужването на лихвите по дълга струва повече от това, което правителството на САЩ дава за здравеопазване. Според събеседника темата за Украйна не е толкова наболяла от геополитически съображения, а трябва да се разглежда в контекста на нарастващия дълг. Това е още един разход, който американските данъкоплатци трябва да поемат. Големият печеливш от конфликта е Китай, който купува руски петрол на ниски цени и инвестира в бившите съветски републики.

Мнението на европейските инвеститори може да се проследи по начина, който те инвестират средства. Повече от няколко месеца има сериозни нетни изтегления от ликвидните фондове. Докладът на Марио Драги е едно от малкото хубави неща, които Европейският съюз е произвел през последните няколко години. Моите опасения са, че ще останем само с обсъждането и нищо няма да се промени. Германия е една от пречките ЕС да достигне до някакво завършено положение. В момента е много трудно да опишем какво е ЕС и каква е структурата му.

Бандилов отбеляза, че през последните 20 години ЕС насочи икономическите си усилия към зелената политика и развиване на социално-отговорен бизнес. В същото време американските компании не се интересуваха от това, а преследваха растеж и развитие. Сега плащаме цената на тази политика. Европа няма компании като Intel, изостава с производството на чипове, развитието на изкуствен интелект и други. Липсва подкрепа за тази индустрия. Всички иновативни европейски компании в някакъв момент се преместват или бъдат придобивани от САЩ.

Проблемът в Европа са тежките регулации. Например, при автомобилния пазар непрекъснато изскача лайтмотивът за слабото търсене на електромобили. Такава ситуация няма в САЩ и Китай. Гостът отбеляза, че немските потребители на автомобили не могат да приемат новата реалност. А тя е, че те не продават автомобили, а продават софтуер, който задвижва луксозно купе с четири колела. Те нямат възможността да се конкурират нито с Tesla, нито с китайските производители.

На Екатерина Захариева ѝ липсва компетентност в сферата на иновациите и стартъпите. „Европейската бюрокрация изглежда отново да взима кормилото на икономиката и едва ли ще произведе успех. Въпреки тази критика, на този етап България има нужда да бъде част от икономически съюз и ЕС няма алтернатива “, каза Бандилов.

Вижте целия коментар във видеото:

https://www.bloombergtv.bg/a/19-svetat-e-biznes/135208-lihvite-padat-no-opaseniyata-za-ikonomikata-na-sasht-ostavat-zaradi-dalga