Пазари и отчети

AMD и Qualcomm: два различни пътя през AI цикъла

AMD почти удвои приходите от Data Center до 8,5 млрд. долара, но свободният паричен поток е едва около 14 % от оперативната печалба. Qualcomm расте в автомобилния бизнес.

Рицари пред дата центрове - AMD и Qualcomm в AI цикъла
Signature: 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

Анализ на отчетите на AMD за третото тримесечие на 2026 г. и на Qualcomm за четвъртото фискално тримесечие на 2026 г. (ноември 2026 г.)

Увод: две ключови части в настъплението на AI

В армията на Александър Македонски настъплението не се дължало само на численост, а на съчетанието между тежката конница на хетайрите и елитната пехота на хипаспистите. Хетайрите нанасяли решителния удар в решаващия момент, докато хипаспистите осигурявали гъвкавостта и задържали фланговете, без които основната фаланга не можела да напредва.

По сходен начин днешното настъпление на изкуствения интелект зависи не само от общите капиталови разходи, а и от конкретни компании с различни роли. AMD се държи като хетайрите - концентрацията в Data Center и разгръщането на Instinct и EPYC я правят централен играч в текущия цикъл на AI инфраструктурата. Qualcomm е по-близо до хипаспистите - разширява се към автомобилния и периферния пазар и прави първи стъпки в дата центровете. Аналогията има граници: Data Center на Qualcomm все още е цел, а не сила от мащаба на AMD, а основният ѝ бизнес - смартфоните - е под натиск. Затова Qualcomm е по-скоро опция за диверсификация на цикъла, отколкото доказана втора ударна сила.

AMD: приходите в центъра за данни почти се удвояват

AMD отчете приходи от 13,377 млрд. долара за третото тримесечие на 2026 г. (приключило на 26 септември 2026 г.), с 45 % повече на годишна база. Ръстът идва почти изцяло от сегмента Data Center, който достигна рекордните 8,546 млрд. долара (+97 % на годишна база) и вече формира 63,9 % от общите приходи. Приходите от Client and Gaming спаднаха до 3,722 млрд. долара (-8 %): Client нарасна до 2,949 млрд. (+7 %), а Gaming се сви до 773 млн. долара (-40 %). Embedded нарасна до 1,109 млрд. долара (+29 %).

За контекст: NVIDIA остава доминиращият доставчик на AI ускорители, а AMD е основният ѝ претендент. Ударът на AMD в центъра е силен по темп на растеж, но се нанася от позицията на втори играч, а не на лидер на пазара.

AMD Q3 2026: приходи по сегменти

СегментПриходи Q3 2026Промяна г/гДял
Data Center8,546 млрд. USD+97 %63,9 %
Client and Gaming3,722 млрд. USD-8 %27,8 %
от които Client2,949 млрд. USD+7 %-
от които Gaming0,773 млрд. USD-40 %-
Embedded1,109 млрд. USD+29 %8,3 %
Общо13,377 млрд. USD+45 %100 %

Оперативна печалба и качество на резултатите

Оперативната печалба по сегменти показва същата концентрация. Data Center генерира 2,882 млрд. долара оперативна печалба при оперативна рентабилност 33,7 % (изчислена от публикуваните абсолютни стойности), Client and Gaming - 573 млн. долара (15,4 %), а Embedded - 453 млн. долара (40,8 %). Общата оперативна печалба по GAAP е 2,832 млрд. долара, а по non-GAAP - около 3,9 млрд. долара.

Разликата се дължи в значителна степен на непаричната промяна в справедливата стойност на клиентските варанти, отразена в реда „Други“ (-1,076 млрд. долара заедно с корпоративните разходи) и изключена от non-GAAP. Варантите са свързани със стратегически споразумения с големи AI клиенти. Те повишават видимостта на бъдещите приходи, но имат цена: потенциално разреждане на акционерния капитал и по-висока концентрация на клиенти. Разреждането при пълно упражняване е реално, макар и разпределено във времето.

AMD Q3 2026: оперативна печалба по сегменти

СегментОперативна печалбаОперативна рентабилност
Data Center2,882 млрд. USD33,7 %
Client and Gaming0,573 млрд. USD15,4 %
Embedded0,453 млрд. USD40,8 %
Други (варанти и корпоративни)-1,076 млрд. USD-
Общо (GAAP)2,832 млрд. USD21,2 %
Общо (non-GAAP)~3,9 млрд. USD~29 %

Бележка: редът „Други“ включва промяната в справедливата стойност на клиентските варанти и корпоративни разходи, които не се разпределят по сегменти.

Свободен паричен поток и капиталови разходи

Капиталовите разходи за тримесечието са 648 млн. долара. Свободният паричен поток обаче се сви до 554 млн. долара, основно заради натрупване на запаси и инвестиции в капацитет по веригата за доставки (пластини, субстрати, напреднало опаковане и памет). Компанията завърши тримесечието с 15,8 млрд. долара в пари и краткосрочни инвестиции.

Конверсия в тази статия означава дела на non-GAAP оперативната печалба, който се превръща в свободен паричен поток за периода (свободен паричен поток / non-GAAP оперативна печалба). За Q3 2026 тя е около 14 % (554 / около 3 900 млн. долара).

AMD Q3 2026: паричен поток и ликвидност

ПоказателQ3 2026Бележка
Капиталови разходи0,648 млрд. USDФинансирани от оперативния поток и наличности
Свободен паричен поток0,554 млрд. USDКонверсия ≈ 14 % от non-GAAP опер. печалба
Пари и краткосрочни инвестиции15,8 млрд. USDСилна ликвидна позиция

Следващите сценарии са авторски допускания, а не прогноза на компанията. Свободният паричен поток може да започне да се доближава до non-GAAP оперативната печалба през втората половина на 2027 г., ако едновременно: запасите се стабилизират или намалеят след пика на осигуряване на капацитет; приходите от Data Center задържат ръст над 50 % на годишна база; брутната рентабилност остане в диапазона 54-56 % (за Q3 2026 тя е 54 % по GAAP и 56 % по non-GAAP). При тези условия конверсията може да се върне към ориентировъчно 40-60 %, ако нетната промяна в оборотния капитал се нормализира до около 5-8 % от приходите, а капиталовите разходи са около 4-6 % от приходите.

Чувствителността е съществена. Ако оборотният капитал остане около 10 % от приходите, конверсията пада под 40 % дори при стабилизирани запаси. Ако делът на паметта и опаковането в себестойността на Instinct е около 40 % вместо допуснатите 25-35 %, компресията на брутната рентабилност на Data Center може да надхвърли 5 процентни пункта.

При междинен сценарий - запасите се стабилизират, но брутната рентабилност се свива с около 3 процентни пункта - конверсията вероятно остава в диапазона 25-40 %. Това отлага сближаването към 2028 г. Ако запасите продължат да растат едновременно с компресия на рентабилността, съотношението риск-доходност се влошава допълнително.

AMD: сценарии за конверсия през 2027 г. (авторски допускания)

СценарийУсловияКонверсия (FCF / non-GAAP опер. печалба)Последица за оценката
ПъленСтабилни запаси, DC над 50 %, брутна рентабилност 54-56 %40-60 %По-лесно оправдана оценка
МеждиненСтабилни запаси, брутна рентабилност ~-3 п.п.25-40 %По-трудно оправдана оценка
СлабРастящи запаси, свита рентабилностпод 25 %Влошено съотношение риск-доходност

Qualcomm: автомобилният бизнес почти се удвоява

Qualcomm отчете non-GAAP приходи от около 10,44 млрд. долара за четвъртото фискално тримесечие (приключило на 27 септември 2026 г.), с около 7 % по-малко на годишна база. Сегментът QCT (чипове) донесе около 9,0 млрд. долара, а QTL (лицензиране) - около 1,3 млрд. долара. В рамките на QCT Handsets паднаха до 5,14 млрд. долара (-26 %), Automotive достигна рекордните 1,99 млрд. долара (+89 %), а IoT нарасна до 1,89 млрд. долара (+4 %).

Две числа за Automotive трябва да се разграничат ясно:

  • пълният фискален 2026 г.: около 6,0 млрд. долара (+52 %) - отчетен годишен приход;
  • run-rate на Q4: около 8 млрд. долара (1,99 x 4) - тримесечието, преизчислено на годишна база, а не отчетен годишен резултат.

Прирастът в Automotive и IoT компенсира около 56 % от спада в Handsets в доларово изражение за тримесечието. Диверсификацията расте, но все още не стабилизира компанията.

Qualcomm Q4 FY2026: приходи по сегменти

Сегмент / подсегментПриходи Q4 FY2026Промяна г/гБележка
QCT (общо)~9,0 млрд. USD~-8 %Чипове
Handsets5,14 млрд. USD-26 %Основен спад
Automotive1,99 млрд. USD+89 %FY2026: 6,0 млрд. (+52 %); Q4 run-rate ~8 млрд.
IoT1,89 млрд. USD+4 %
QTL~1,3 млрд. USD~-7 %Лицензиране
Общо (non-GAAP)~10,44 млрд. USD~-7 %

Какъв растеж е нужен за стабилизация при Qualcomm

Илюстративна сметка: ако Handsets продължат да спадат с 15-20 % годишно, при годишен run-rate около 20,5 млрд. долара (5,14 x 4) това е загуба от около 3-4 млрд. долара приходи годишно. За да стабилизират общите приходи, Automotive и Data Center трябва да добавят приблизително толкова.

  • Спрямо run-rate база на Automotive от около 8 млрд. долара това означава комбиниран ръст от около 40-50 %.
  • Спрямо отчетения FY2026 Automotive от около 6,0 млрд. долара нужният ръст е около 50-70 % - пътят е по-стръмен.

Диапазонът 40-50 % е авторска илюстрация спрямо run-rate базата, а не прогноза. Целта на Qualcomm от 5 млрд. долара приходи от Data Center за фискалната 2027 г., подкрепена от сътрудничеството с Amazon в AI дата центрове, би покрила голяма част от нужния прираст, ако бъде изпълнена. Значителна част от автомобилния ръст е подкрепена от вече спечелени проекти; останалото изисква ново търсене.

Сравнение на риск-доходността

AMD е предпочитана позиция, ако свободният паричен поток се доближи до оперативната печалба през втората половина на 2027 г. (конверсия 40 % и повече) и компресията на рентабилността остане в рамките на 2-3 процентни пункта. Към затварянето на регулярната сесия на 5.11.2026 AMD беше на 404,40 долара (−17,3 % за деня), а Qualcomm на 156,75 долара (−9,5 %). По-острата преоценка на AMD подобрява относителния вход спрямо Qualcomm, но не премахва условието за конверсията и не прави автоматична покупка. Qualcomm става предпочитана, ако AMD попадне в междинен сценарий (конверсия 25-40 %), а Qualcomm едновременно добави около 3-4 млрд. долара от Automotive и Data Center. При частично изпълнение и при двете Qualcomm предлага по-добра защита заради по-стабилния текущ паричен поток и по-умерената оценка (trailing P/E около 12,3 пъти към същото затваряне).

Цени към затварянето на 5.11.2026 и авторска рамка за коефициентите. AMD 404,40 долара (−17,3 % спрямо предходния ден), Qualcomm 156,75 долара (−9,5 %; trailing P/E около 12,3 пъти). Източник: Yahoo Finance, регулярна сесия. Сесийният спад при AMD вече надвишава предишната илюстрация за вход с около 10-15 % по-ниска цена, затова тази препоръка отпада. Относителната преоценка е в полза на AMD спрямо Qualcomm, но решаваща остава конверсията на свободния паричен поток. При пълно изпълнение премия в коефициента цена/печалба на AMD от около 6-10 пункта спрямо Qualcomm все още може да се приеме за оправдана. При междинен сценарий допълнителна компресия на коефициента на AMD с около 8-12 пункта спрямо нивата преди 5.11.2026 би изравнила очакваната възвръщаемост с тази на Qualcomm. Етажен вход в AMD е уместен само за инвеститори, които приемат риска от изпълнение и разреждане, с добавяне при стабилизация на запасите и напредък към конверсия 40 % и повече.

Кога коя позиция е предпочитана (авторска рамка)

СценарийAMDQualcommПредпочитана
Пълно изпълнениеКонверсия 40 %+, компресия до 2-3 п.п.+3-4 млрд. от Auto и DCAMD
Междинен AMD + успех QualcommКонверсия 25-40 %+3-4 млрд. от Auto и DCQualcomm
Частично и при дветеКонверсия под 25 %, компресияПрираст под 3 млрд.Qualcomm

Заключение: две различни роли в AI настъплението

AMD носи в момента основния удар чрез концентрацията в Data Center и способността си да превръща търсенето на ускорители и сървърни процесори в бърз растеж на приходите. Qualcomm разширява фронта чрез автомобилния бизнес, който вече е реален, и чрез началото на дата-центровата рампа, която трябва да компенсира слабостта в смартфоните.

Двете компании не са взаимозаменяеми. Ако AMD не превърне растежа в устойчив свободен паричен поток през втората половина на 2027 г., ударът в центъра отслабва. Ако Qualcomm не добави нужните 3-4 млрд. долара от Automotive и Data Center, разширяването на фронта се забавя. AI настъплението може да продължи и без тях, но не със същата скорост, обхват и устойчивост.

Често задавани въпроси

Какъв е основният двигател на ръста при AMD през третото тримесечие?
Data Center: 8,546 млрд. долара (+97 %), 63,9 % от общите приходи.

Защо свободният паричен поток на AMD е толкова нисък?
554 млн. долара срещу около 3,9 млрд. долара non-GAAP оперативна печалба, или конверсия около 14 %. Основните причини са натрупването на запаси и инвестициите в капацитет по веригата за доставки.

Какво представляват клиентските варанти на AMD и защо са важни?
Те са част от стратегически споразумения с големи AI клиенти. Промяната в справедливата им стойност (в реда „Други“ заедно с корпоративните разходи) намалява GAAP печалбата, но е изключена от non-GAAP. При упражняване водят до разреждане на акционерния капитал.

Каква е разликата между 6 и 8 млрд. долара при Automotive на Qualcomm?
6,0 млрд. долара е отчетеният приход за пълната фискална 2026 г. (+52 %). Около 8 млрд. долара е run-rate - рекордното Q4 (1,99 млрд.), умножено по четири. Второто показва темпа в края на годината, но не е отчетен годишен резултат.

Какво трябва да се случи при Qualcomm, за да компенсира спада в смартфоните?
Automotive и Data Center трябва да добавят около 3-4 млрд. долара годишно. Това е около 40-50 % ръст спрямо run-rate база и около 50-70 % спрямо отчетения FY2026 Automotive. Засега Automotive и IoT покриват около 56 % от тримесечния спад в Handsets.

Как влияят високите цени на паметта и опаковането?
При допускане, че те са 25-35 % от себестойността, брутната рентабилност на Data Center на AMD може да се свие с 3-5 процентни пункта, а общата non-GAAP брутна рентабилност - с 2-3 пункта. При дял около 40 % компресията надхвърля 5 пункта.

Коя позиция е предпочитана? Към затварянето на 5.11.2026: AMD 404,40 долара (−17,3 %), Qualcomm 156,75 долара (−9,5 %). AMD - при пълно изпълнение (конверсия 40 % и повече), вече с по-добър относителен вход след сесията. Qualcomm - при междинен сценарий за AMD и успешна диверсификация; trailing P/E около 12,3 пъти. По-ниската цена не е автоматична покупка.


Не е инвестиционен съвет. Статията е аналитичен материал с образователна цел. Сценариите и коефициентите цена/печалба са авторски допускания. Данните за отчетите са за периодите, приключили на 26 и 27 септември 2026 г. Пазарните цени са към затварянето на регулярната сесия на 5.11.2026 (Yahoo Finance).

Бюлетин

Абонирай се за нови анализи

Всяка събота сутрин: обзор на пазарите в САЩ, Европа и Азия, акции, облигации, суровини, валути и крипто, геополитика, плюс новите статии от седмицата.

Получавай седмичния бюлетин директно в имейла си.