Ще доведе ли рекордният интерес към родните ДЦК до нещо хубаво!?

Министерството на финансите продаде още една емисия държавни ценни книжа при оферти, неколкократно надхвърлящи предложеното количество облигации. На проведения в понеделник търг за едногодишни сконтови ДЦК с номинал 35 млн. лв. поръчките са били за 132.8 млн. лв. Това прави коефициент на покритие (подадени поръчки спрямо предложени облигации) 3.8, което е най-високата стойност, регистрирана от Министерството на финансите за левови емисии на вътрешния пазар от февруари 2007 година насам. Отчетливо силно търсене на ДЦК този път е било регистрирано от страна на банките – първични дилъри на ДЦК, които са участвали със заявки предимно за своя сметка, но също така и за сметка на свои клиенти, съобщават от ведомството на Симеон Дянков. Поради проявеният интерес финансовото министерство ще пласира книжа не в рамките на първоначално предложената емисия, а за 115.81 млн. лв. при среднопретеглена годишна доходност 2.80%.
При среднопретеглена годишна доходност 0.55% при аналогичните германски съкровищни бонове (те се приемат за най-сигурната инвестиция в еврозоната) спредът на българските книжа е 225 базисни пункта над германските, или риск премията за България на този аукцион е била оценена на 2.25%. В същото време кредит дефоут суаповете по български дълг – CDS (книжата добиха масова популярност като застраховка срещу фалит на длъжника), които се приемат за универсален измерител на риск премията за една държава, се котират на ниво от 232 базисни пункта. От Министерството на финансите пък коментират случая като индикатор на допускания за отсъствие на рискова надбавка за валутен риск в оценката на инвеститорите в краткосрочен аспект. Пазарните участници също приеха положително резултатите от аукциона. „Причината за този висок интерес е, че  сравнително дълго време нямаше аукциони. Освен това банките и пенсионните фондове имат потоци, които им позволяват да инвестират. Такива краткосрочни книжа не са емитирани дълго време и това също подкрепи търсенето им. Ниската доходност е постигната главно заради състезателния дух. Това са практически безрискови инструменти и търсенето е високо. Не мисля, че банките и вторичния пазар се ръководят от CDS-ите, когато има висок интерес“, коментира пред в-к “Дневник” Цветослав Цачев, ръководител на анализаторския отдел в „Елана“. Това е третият аукцион за ДЦК от началото на лятото, при който има презаписване и държавата удовлетворява поръчки над предложените количества.

От случващото се можем да си зададем два въпроса. След като според изп.дир. на “Уникредит Булбанк” Левон Хампарцумян, една от причините за нереално високи лихви по родните банкови кредити е нивото на CDS, можем ли вече да очакваме намаление на лихвите!? Дълбоко се съмнявам…И то на базата на поведението на родните банкери, които доста координирано с медиен комфорт, действаха при непрозрачното увеличение на цената на кредита…Облагодетелствани от липсата на гражданско общество, те не се притесняват от факта, че правят държавата заложник, като реално спряха кредитирането с лихвите и таксите, които събират…След като интереса към емисията е толкова голям, то показва че кандидатите не считат валутния риск за потенциален проблем, а това беше една от основните причини за високата цена на кредита. Озадачаващо е поведението на водещите банкери, които считат че информацията относно е таксите, които ни взимат, е нещо което ще навреди на техният бизнес, и забележете…ще обърка нас самите, техните клиенти. Наглостта на властимащите е възмутителна, а те наистина са властимащите..надеждата ни е, че нямат да бъдат вечни.

Вторият въпрос е, относно инвестиционната дейност на ПФ…При паричните потоци, които се вливат всяка седмица по сметките им, независимо от дългият хоризонт на инвестиците им, те остават основният клиент на ДЦК, чиято доходност е минимална или гравитираща около нулата, след п риспадане на инфлацията. Продължават да се лутат в изявленията от рода на ще инвестираме навън, до това че няма качествени емисии…След като задграничните им инвестиции не донесоха успех (което е повече от нормално, при условие че не постигаш доходност на пазара, който познаваш и на който си фактор с икономически и политически привилегии, какви очаквания имаш за други!?), а името ти е замесено в скандали по облигационни емисии и общи събрания, тези извинения изглеждат повече от неуместни. Те изглежда забравят, че ако в момента финансовата култура е на отвратително ниско ниво, то поколенията които излизат от студенстките банки, скоро ще започнат да се интересуват от доходност, и тогава те ще дадат своята оценка. И все пак държавата в лицето на КФН е време да започне да защитава своите граждани..а потенциални, реални и скрити конфликти на интереси там има доста..